آموزش عکاسی
  • عضويت

دوربین dslr

DSLR مخفف " Digital Single Lens Reflex " مي باشد. به زبان ساده تر DSLR يک دوربين ديجيتال مي باشد که نور را  با استفاده از آيينه ها به ViewFinder يا چشمي  ( همان قسمت کوچکي که براي گرفتن عکس از آن منظره مورد نظر را نگاه مي کنيد) منتقل مي کند.يک دوربين DSLR  شامل :

1 – لنز

2- آيينه

3- شاتر

4- سنسور

5- فوکوس اسکرين (Matte Focusing Screen)

6 - لنز کندانسور (Condenser Lens)

7- منشور (Petaprism)

8- چشمي (Viewfinder)

 

يک دوربين DSLR چگونه کار مي کند؟

دوربین عکاسی

وقتي شما از چشمي دوربين خود منظره مورد نظر را ميبينيد دقيقا همان چيزي خواهد بود که در عکس شما ثبت ميگردد. صحنه اي که شما در حال گرفتن عکس آن هستيد اينگونه ثبت مي گردد:

نور ابتدا به آيينه که با زاويه 45 درجه در داخل محفظه دوربين قرار دارد برخورد مي کند (شماره 2) که نور را به صورت عمودي به يک عنصر اپتيکال که منشور ناميده مي شود منتقل مي کند (شماره 7) منشور نور افقي وارد شده را به وسيله دو آينه جداگانه به صورت افقي تغيير مسير مي دهد تا به چشمي برسد ( شماره 8)

وقتي شما يه عکس ميگيريد، آيينه (شماره 2)  بالا رفته و اجازه مي دهد نور مسير افقي خود را طي بنمايد، سپس شاتر باز شده (شماره 3) و نور به سنسور مي رسد (شماره 4). شاتر تا زماني که نور براي گرفتن و ثبت عکس کافي باشد (با توجه به تنظيماتي شاتري که شما انتخاب نموده ايد يا به صورت اتوماتيک توسط دوربين انتخاب شده است) باز مي ماند. وقتي شاتر بسته مي شود، آينه به حالت قبلي خود که همان 45 درجه است باز مي گردد تا مجددا نور به چشمي برسد.

بديهي است که کار در اينجا متوقف نمي شود، بعد از آن پردازش هاي بسيار زيادي در دوربين اتفاق مي افتد، پردازنده دوربين اطلاعات را از سنسور دريافت نموده، آن را به فرمت مناسب تبديل کرده و سپس در روي کارت حافظه دوربين ذخيره مي نمايد.

تمام اين روند در زمان بسيار کوتاهي اتفاق مي افتد و دوربين هاي حرفه اي کمي هستند که مي توانند اين پروسه را 11 بار يا بيشتر در ثانيه انجام دهند.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد.